Haber

İsrail, Gazze ve Lübnan sınırındaki tahliyeleri yıl sonuna kadar uzatmayı planlıyor

İsrail Savunma Bakanlığı’nın, abluka altındaki Gazze Şeridi çevresindeki kasabalar ve Lübnan’ın sonundaki bölgelerdeki vatandaşların tahliyesini yıl sonuna kadar uzatmayı planladığı bildirildi.

Konuyla ilgili haber İsrail devlet televizyonu KAN’da yayınlandı.

Haberde, İsrail Savunma Bakanlığı’nın savaş nedeniyle Gazze Şeridi ve Lübnan’la kuzey sınırındaki bölgelerin tahliyesinin 31 Aralık’a kadar uzatılmasını önerdiği belirtildi.

Tahliye planının Gazze sınırındaki bölgelerde 7 kilometre, Lübnan sınırındaki bölgelerde ise 5 kilometre derinliğe sahip olduğuna dikkat çekildi.

Savunma Bakanlığı’nın hazırladığı önerinin “devam eden çatışmalar, güvenlik önlemleri ve devam eden hayati tehlike dikkate alınarak sunulduğu” belirtildi.

Tel Aviv Üniversitesi’ne bağlı İsrail Ulusal Güvenlik Enstitüsü dün yaptığı açıklamada, şu anda tahliye edilen İsraillilerin sayısının 125 binin üzerinde olduğunu duyurdu.

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 308’i asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 704’ü çocuk, 1584’ü kadın ve 364’ü yaşlı olmak üzere 6 bin 546 kişinin öldüğünü, 17 bin 439 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarında 100’den fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde çoğunluğu İsrail bombardımanı nedeniyle 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 45 Hizbullah üyesi, 6 İslami Cihat Hareketi üyesi, 3 Hamas üyesi, 2 Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı üyesi öldü, 4 kişi hayatını kaybetti. İçlerinden biri gazeteci olan siviller. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

kocarliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu